HPV DNA Analizi

 
DNA Gentesti - Bizi Arayın
 
 
HPV DNA AnaliziHUMAN PAPİLLOMA VİRUS (HPV)

Human Papilloma Virus (HPV) genital bölgede bulunan ve cinsel ilişki ile geçtiği bilinen en yaygın hastalıktır.<

HPV, kadınlarda serviks (rahim ağzı) kanseri gelişiminden de sorumlu olup kronik üriner sistem enfeksiyonları, vaginozis ve vaginitis ile ilişkilidir.

Bugüne kadar enfeksiyona neden olan 120’den fazla HPV tipi tanımlanmıştır. Bu tiplerden özellikle 16 ve 18 serviks kanseri gelişimi açısından en riskli HPV tipleridir.

Kadınlarda vaginal sürüntü ve kondilom (genital siğil) örneklerinden erkeklerde ise postüretral sürüntü ve kondilom örneklerinden yapılan DNA testleri ile HPV varlığı kolaylıkla saptanabilmektedir.

HPV Nereden Bulaşır?

HPV enfeksiyonları genellikle enfekte bir kişi ile vaginal, anal ve oral seks sırasında deriden deriye temas sırasında bulaşır. Araştırmalar, servikal HPV enfeksiyonun %90’ının 2 yıl sonrasın da saptanamayacağını göstermektedir.

Virus bulaştıktan birkaç hafta veya birkaç ay sonra deri oluşumu görünmeye başlar. Ancak bunun birkaç sene sonra ortaya çıkabildiği, bazen de klinik belirtilerin hiç ortaya çıkmadığı unutulmamalıdır.

Subklinik HPV enfeksiyonlarının bulaşması hakkında bilgimiz azdır. Ancak araştırıcılar bunlarda bulaşma olasılığının daha düşük olduğunu ileri sürmektedir. HPV belirlenen kadınların partnerlerinin de % 60-90 olasılıkla enfekte olma olasılığı bildirilmiştir.

HPV DNA (PCR) Polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile HPV’yi (Human Papilloma Virus) bir bütün olarak tarayan testtir.<

HPV Genotip Tayini PCR ve hibridizasyon yöntemi ile HPV’nin malignite riski olup sık rastlanan 6, 11, 16, 18, 31, 33, 35 tiplerini tespit eden bir testtir.

Sonuçlanma süresi
Test, ortalama 1 Hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Testin ücretlendirilmesi
Ücretlendirme için lütfen merkezimizle iletişim kurunuz.

 
DNA Gentesti - Bizi Arayın
Online Randevu Talebi