Babalık DNA Testi

 
DNA Gentesti - Bizi Arayın
 
 
Genetik Tanı Merkezimiz, Ulusal ve Uluslararası Alanda Otorite Kurum ve Kuruluşlar tarafından Lisanslı ve Sertifikalı olup, Merkezimizde Babalık DNA testi, İleri Teknoloji cihazlarda çalışılarak Uzman doktorlar ve analistler tarafından, %100′e yakın doğruluk oranında sonuçlandırılmaktadır. Babalık Dna testi ile çocuk ile aranızda biyolojik bağınızın olup olmadığı tespit edilir.

Babalık DNA testi nedir? 

Babalık  DNATesti yapılırken babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgeleri birbirleri ile karşılaştırılır. Eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir. DNA Profillemesi yöntemi ile, genetik parmak izi kurulduktan sonra, biyoistatistik prosedür %100′e yakın doğruluk oranı ile babalık olasılığını belirlemek için kullanılır.  DNA testi, insanların DNA profillerine dayanarak onların kimliklerinin tespitini kolaylaştırmak için genetik bilimcilerin kullandığı bir tekniktir. DNA profilleri, kişinin DNA’sına karşılık gelen şifrelenmiş numara dizileridir, bunlar kişinin kimlik belirteci olarak da kullanılabilir.

Babalık DNA Testi İşlemi Nasıl yapılır?

Babalık Testi, Katılımcıların DNA’sından bir örnek almakla başlar. Örneği elde etmenin en arzu edilen yöntemi EDTA’lı -Hemogram (mor kapaklı) tüpe alınacak 2-3 ml kan örneği veya yanak içi sürüntüdür, Bu mümkün olmadığı zaman, başka yöntemlerin kullanılması gerekebilir (örneğin: saç, tırnak, sperm örneği, diş fırçası, jilet, izmarit, Kökü olan saç telleri, cilt biyopsisi, tahliye materyali vb.) Biyolojik akrabalardan elde edilen örnekler veya daha önceden profillemesi yapılmış insan kalıntıları da kişinin profili hakkında bilgi verebilir. Örnek analiz tekniklerden biri ile analiz edilerek kişinin DNA profili elde edilir. DNA profili sonra başka bir örneğinki ile karşılaştırılarak genetik bir eşleşme olup olmadığı belirlenir. ( Kan örneği haricindeki dokulardan inceleme yapılması halinde alınacak dokunun alınma şekli, muhafazası ve taşınması ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişim kurun. )

Babalık DNA Testi Güvenilir midir?

Babalık Dna Testi, laboratuvarımızda, FBI, Adli Tıp, Emniyet ve Jandarma Kriminal gibi kurumların da kullandığı genetik belirteçler (STR analizi) ile analizi yapılmaktadır.  Bu yöntemin güvenilirliği ise % 100′e yakın doğruluk oranındadır. (Biyoistatistik prosedüre göre % 99,99….)

Babalık Dna testi için annenin de örnek vermesine gerek yoktur…!

Babalık DNA testi için annenin örnek vermesine gerek yoktur, yalnız çocuğun hastanede karışmış olması gibi olasılıkları ortadan kaldırmak için bazı özel durumlarda anneden de örnek alınabilir.

Babanın Teste Katılamadığı Durumlarda…

Babanın teste katılamadığı durumlarda ( vefat, kayıp, katılmak istememesi, uzakta olması vs…) KARDEŞLİK ve AKRABALIK DNA Testi (Amca, Hala, Büyükbaba vs…)  Yapılarak Erkek Soydan bağının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Web Sitemizi inceleyin veya bizimle iletişim kurun.

Evde Numune Alma Hizmeti 

Şehir içi ve Şehir Dışında olup merkezimize gelemiyor iseniz, Uzman personelimiz ayağınıza kadar gelerek önceden verdiğiniz bilgiler doğrultunuzda örneklerinizi alsın ve laboratuvarımıza ulaştırsın. Son derece güvenilir ve asla karışıklığa sebep olmayan numunelerle İleri Teknoloji cihazlarında çalışılarak, Uzman doktorlar ve analistler denetiminde sonuçlansın. Şehir içi Evde Numune alma ve Şehirlerarası hizmetimiz ek ücrete tabidir. İletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Veya Örnekleri basitçe alabileceğiniz KİT talebinizi bize iletebilirsiniz.

DNA Testi Çalışması İçin Örnekler Nasıl Alınır? 

Merkezimizden ücretsiz isteyeceğiniz KİT ile DNA testi çalışması için aldığınız örnekleri bize gönderebilirsiniz. Kulak temizleme çubuklarına benzeyen özel üretilmiş swapları yanak içindeki bölgeye sürterek DNA Testi için yeterli miktarda örneği (hücreyi) almış olursunuz. ( KİT’ler ile size göndereceğimiz bilgilendirme Formu ile çok basit bir şekilde örneği alabilirsiniz )

Babalık DNA testi sonuçlarını kimler öğrenebilir?

DNA Testinin önemi ve gizliliği nedeni ile sonuçlar sadece irtibatta olduğumuz katılımcı ile paylaşılmaktadır. Sonuçlar gizlilik prensibi çerçevesinde test yapılan kişilere rapor teslimi şeklinde gerçekleştirilir. Telefonla ya da diğer (mail, whatsapp) yollarla kişi isterse bilgi verilebilir. Üçüncü herhangi bir kimseye kesinlikle bilgi paylaşımında bulunulmamaktadır. Hukuki ve Etik olarak bu testleri yaptırdığınızla veya sonuçlarıyla ilgili testi yaptıran kişi dışında bir başkasının bu test ile ilgili bilgi alması mümkün değildir.

Sonuçlanma süresi  (5-7 gün)

Standart Babalık DNA Testi, ortalama 5-7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre, bazı durumlarda daha kısa ya da uzun sürebilir.

Acil durumlarda sonucunuzun daha erken çıkması için ekspres DNA Testi için lütfen bizi arayın.

Testin ücretlendirilmesi;

Sosyal güvenlik sistemleri ve Özel sağlık sigortaları bu testlerin ücretini karşılamamaktadır.

Ücretlendirme için lütfen bizimle iletişim kurunuz.

 
Uyarı: Babalık testi yapılmasına karar vermek, yaptırmak ve elde edilen sonuçlar, psikolojik ve sosyal sorunlara neden olabilmektedir. Babalık DNA Testi yaptırmak isteyenlerin, ortaya çıkabilecek her iki sonucu da düşünerek karar vermeleri önerilir…
X
 
DNA Gentesti - Bizi Arayın
Online Randevu Talebi