Kardeşlik DNA Testi

 
DNA Gentesti - Bizi Arayın
 
 
DNA Testi ile Kardeş olma ihtimali olan iki donör arasındaki biyolojik bağın doğrulanması için yapılır. Biyolojik bağın tespiti yarı kardeşlik ile tek ortak ebebeynden kardeşlik olma durumunu ya da tam kardeşlik testi ile aynı biyolojik ebeveynden kardeşlik durumunda yapılabililir.

DNA Profillemesi ile yapılan Kardeşlik testi ebeveynlerden örnek toplanmaya gerek kalmadan da sadece kardeş olması olası iki donörden alınan örneklerle de yapılabilir, fakat sonuçların doğruluğunu sağlam temellere dayandırmak için DNA kardeşlik testi yapıldığı durumlarda ebeveynlerden de örnekler alınabilir (Tercihen anneden istenir).

DNA kardeşlik testi (Standart test) ile donörlerden birinin erkek diğerinin bayan olduğu durumlarda STR analizi yapılır. Kardeşler arasındaki cinsiyet durumuna ve iddia edilen biyolojik ilişkiye bağlı olarak aşağıdaki testler uygulanır:

  • Teste katılan kardeş olma olasılığı olan donörlerin her ikisininde erkek olması durumunda Y Kromozom Testi önerilir.Test ile kardeşlerin aynı erkek soydan (babadan) olup olmadıkları tespit edilir.
  • Teste katılan kardeş olma olasılığı olan donörlerin her ikisininde bayan olması durumunda X Kromozom Testi önerilir. Test ile kardeşlerin aynı erkek soydan (babadan) olup olmadıkları anlaşılmaktadır.

DNA Profillemesi için, ağız içinden alınan hücre örnekleri yeterlidir.

Testin ücretlendirilmesi
Sosyal güvenlik sistemleri ve Özel sağlık sigortaları bu testlerin ücretini karşılamamaktadır. Ücretlendirme için lütfen merkezimizle iletişim kurunuz.

Sonuçlanma Süresi
Kardeşlik Testi ortalama 2 Hafta içerinde sonuçlanır.

 
DNA Gentesti - Bizi Arayın
Online Randevu Talebi